ZVERY

ZVERY SÚ ŠTÝLOVÉ, INTERIÉROVÉ DEKORÁCIE, VYROBENÉ UPCYKLOVANÍM OBLEČENIA A ZOSTATKOV LÁTOK. KAŽDÁ ZVER JE JEDINEČNÝM ORIGINÁLOM, VYROBENÝM NA SLOVENSKU. RADI SI POSEDIA NA GAUČI, SPRÍJEMNIA CHVÍLE OSAMELOSTI ALEBO S TEBOU PRECESTUJÚ SVET. 

 

VÝROBA

Na šitie zverí používam nosené oblečenie z vytriedených šatníkov, látkových dielní a sekáčov. Každá zver je zo 100% bavlny, občas v zložení s vlnou alebo kašmírom. Milujem nakupovanie v sekáčoch a aj keď hľadám niečo pre seba, neodídem bez pásikavého svetra pre zver. Oblečenie dvakrát periem, aby som videl ako sa materiál správa a tiež aby bola zver čistá a voňavá do nového sveta.

Zvery sú šité aj v kombinácii s novými látkami, hlavne kvôli žiadaným farbám. Preto hovoríme, že zvery sú 70% upcyklované. Aby mohli Zvery vidieť majú prišité gombíky, ktoré boli chybné alebo vyradené z výroby. Zvery sú na prísnej diéte, vyplnené anti-alergickým polyesterovým dutým vláknom - je to klasika, ako keď kúpiš akýkoľvek vankúš. Vnútorné telo zveri je obalené viskózovou podšívkou, tričkovinou alebo vlizelínom. A prečo sú niektoré zvery také štíhle? Lebo PraZver namáča ich výplň do džúsu. :-)

RECYKLÁCIA VS. UPCYKLÁCIA

V pojmoch recyklácia a upcyklácia sa človek dokáže ľahko stratiť. Aby nám to bolo zjednodušene jasné, tak recyklácia je opätovné využitie a zhodnotenie materiálov či produktov, z ktorých sa stal odpad. Zober si noviny, potrhané ich daj do mixéra s vodou, trochou lepidla a vytvoríš ručný papier. Papier sa dá zrecyklovať 5-7 krát.  Sklo sa znovu požije na výrobu skla, plastové fľaše napríklad na zvukotesné steny a podobne. Ak svoje staré veci zanesieš do sekáča alebo ich niekomu dáš, tak recykluješ. Upcykláciazo starého nové – je spôsob opätovného kreatívneho využitia vecí, pre ktoré by sme už ďalšie využitie nenašli a skončili by ako odpad. Zober si starú košeľu alebo tričko a uši si z nich vrecko na pečivo, odličovacie tampóny, či obal na notebook -upcykluješ. PraZver vdýchne oblečeniu nový zmysel a život. Preto hovoríme Zvery sú upcyklované.
O hybernácií, denunciácií a derontokratizácií si povieme niečo nabudúce. :-)

 

SLOW FASHION

V mestách, kde sa šije lacno, rýchlo a vo veľkom miznú predajne s oblečením, pretože človek môže ísť na skládku a vybrať si čo len chce. Možno náhodou natrafí aj na obnosené rifle, ktoré sám pred rokmi ušil. Módny priemysel, ako druhý po rope, najviac zaťažuje životné prostredie. O pomalej móde – slow fashion, je veľa kníh, dokumentov, článkov a teda bez iného vysvetľovania vo význame zverov znamená tento pojem aspoň malým krokom k udržateľnejšiemu spôsobu života. 

STAROSTLIVOSŤ

  • Zver sa neodporúča prať v práčke, najlepšie v rukách podľa inštrukcií na etikete a nechať vyschnúť na slnku. V práčke sa výplň môže zraziť a zver utrpí otras mozgu. 
  • Týždenne môžeš hladkať lepiacou rolkou, alebo prežehliť cez iný materiál.
  • Zver je tiež bytosť, ktorá je ušitá zo svetrov a iných pružných materiálov. Nadmerné naťahovanie, preťahovanie a doťahovanie, môže viesť ku kratšej životnosti - hlavne končatiny.
  • Zvery nie sú vhodné pre deti do troch rokov, kvôli gombíkovému zraku, ktoré si radi  pohryzkajú aj štvornoháči a hrozí riziko zadusenia.
  • Zvery nie sú hračky

POST SCRIPTUM

Zvery sú určené pre človeka moderného – homo modernus. Mojim prvým cieľom bolo Zvery predstaviť hlavne ako interiérový doplnok, pre človeka v každom veku, priestore a čase. Chcem prebudiť kreativitu, hravosť a nekonvenčnosť. Na začiatku som vôbec nemyslel, ako veľmi sa zvery môžu páčiť deťom a koľko radosti prinesú. Keď dostávam fotky so zvermi v objatí, pred telkou alebo na nočníku, tak celý projekt dostáva zmysel.

Zver je možné farebne zapasovať do každého interiéru a teda nechcem zverom určovať hranice a cieľovú skupinu.  Niekto sa na zver pozerá a povie : „Prečo sa neusmieva a má taký čudný výraz?“, ja vždy odpoviem : „Usmievate sa predsa vy,  keď sa na ňu pozeráte!“.
Zvery dýchajú vďaka všetkým, ktorí si ich zamilovali a my, pretože môžeme rozdávať radosť, úsmev a svojský pohľad na svet.

Ďakujeme!